Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Studijos Olandijoje: ar verta susigundyti?

7Jeigu apsidairytumėme aplinkui save, nesunku pastebėti, kad nemaža dalis dabartinių moksleivių svajoja apie studijas užsienyje.  Kol vieni svajoja, kiti ryžtasi palikti namus ir išvažiuoti svetur. Būtent tai padarė Olandijoje  magistrantūros studijas studijuojanti  Viktorija Poškaitė, kurią pakalbinau, norėdama sužinoti apie mokymosi galimybes užsienyje ir gyvenimą svetur.

Kokioje šalyje, mieste ir universitete mokaisi? Kokią studijų kryptį pasirinkai?

Studijuoju tarptautinį verslą ir ekonomiką Olandijoje, Utrechto miestelyje, Utrechto universitete. Šis universitetas užima 1-ąją vietą pagal reitingus Olandijoje.  

Kokia kalba susikalbi su vietiniais gyventojais?

Kurse yra maždaug pusė užsieniečių ir pusė olandų. Pačių olandų anglų kalbos lygis yra labai aukštas, todėl susikalbėti angliškai nėra problemų.

Kas  lėmė tavo pasirinkimą? Kodėl nusprendei mokytis užsienyje?

Turbūt draugų atsiliepimai, kurie jau studijavo magistrą užsienyje. Čia toks subjektyvus dalykas, kad studijos Lietuvoje yra labai savarankiškos, o čia viskas šiek tiek kitaip: daugiau analizavimo, praktinio darbo. 

Kaip sekėsi integruotis svetimoje aplinkoje? Kaip tave priėmė vietiniai studentai?

Man pasisekė, nes aš lankiau vasaros mokyklą, vadinamąją summer school. Mano studijos nelabai atitiko kryptį, todėl teko lankyti ekonometrijos kursus. Tai buvo labai gerai, nes turėjau dvi savaites įsivažiuoti į ritmą, susipažinti su studentais, nes visi, kas lankė magistro studijas, pažinojo vieni kitus. Bet aš atvažiavau su drauge, todėl nesijaučiau labai vieniša. Vasaros mokykloje daugiausiai buvo užsieniečių, todėl beveik visi studentai norėjo kuo greičiau susipažinti.

22222

 

Kaip vyksta mokymosi procesas? Trumpai papasakok apie paskaitas, užduodamus darbus.

Bakalauro studijos labai skiriasi nuo magistro, iškart pajutau skirtumą. Daugiau yra duodama analizuoti realių situacijų. Bakalaure gauni vieną užduotį ir turi rasti vieną teisingą atsakymą. O čia yra kiek kitaip. Tu gauni užduotį ir, jei gauni atsakymą, kurį sugebi pagrįsti, jis bus priimtas. Tai užtrunka daug daugiau laiko, bet kartu įgauni daugiau patirties. Įdomu kas vyksta, nes gauni ne visą informaciją, dalį turi susirasti pats. Reikia remtis racionaliu mąstymu, o tai yra labai įdomu. Žinoma, krūvis yra žymiai didesnis, nuo pat pirmos savaitės reikia mokytis. Paskaitos dažniausiai vyksta 2-3val. per dieną. Mokaisi 45min., bet būna 10-15min. pertrauka. Mano nuomone, darbas su tokiomis pertraukomis yra žymiai produktyvesnis ir geresnis.

Ar turi laisvo laiko? Ką veiki jo metu?

Pirmą mėnesį turėjau laisvo laiko, nes dar nelabai buvau susikoncentravusi į mokslus. Labai daug laiko praleisdavau parkuose, važinėjant dviračiu. Patys olandai nėra house party mėgėjai, daugiau veiksmo vyksta baruose. Šiame miestelyje nėra klubų, tik barai, kuriuose šoki, užsisakai gėrimus, linksminiesi.

3

Kur gyveni šiuo metu? Bendrabutyje, o gal nuomojiesi butą? Keliese gyvenate?

Nuomojuosi butą su 2 kambariokais. Tarp kitko, čia yra laba didelė problema dėl apgyvendinimo. Yra toks vadinamas „būsto interviu“, kai  susirenka 10-15 žmonių ir tiesiog tavęs klausinėja, žiūri ar tu patinki, ar nepatinki. Aš labai džiaugiuosi, kad gavau šį butą. Galbūt jis šiek tiek toliau nuo centro, bet tik 10 minučių dviračiu iki universiteto. 

Ar pragyvenimas Utrechto miestelyje labai brangus?

Labai sunku susirasti butą, todėl nuoma taip pat yra labai brangi. Pasiūla yra žymiai per maža paklausai, todėl kainos yra išpūstos. Žinoma, mieste žymiai brangiau. Dabar už šį renovuotą, aukštos kokybės butą moku 380 eurų per mėnesį ir tai yra pakankamai pigu. Butų, kurie yra arčiau miesto, kainos siekia 500-600 eurų.

Kokie studijų užsienyje trūkumai?

Sunku pasakyti, galbūt kol kas, tai tik asmeniniai trūkumai, nes buvau nepratusi prie tokio krūvio. Pavyzdžiui, po 1-osios sesijos  penktadienį turėjome paskutinį egzaminą, o pirmadieniui jau turėjome būti paruošę kitą darbą. Dar vienas trūkumas -  tai pažymių rašymo sistema. Yra sakoma, kad 10 gauna Dievas, 9 – profesorius, o 8- studentas. Man šis dalykas yra šiek tiek nesuvokiamas, nes jei čia turi 9-tą esi tarsi Vunderkindas, taigi 8-tą turėti yra labai svarbu. Kol kas aš pati turiu 7,5.

Ar manai, kad studijos Olandijoje buvo teisingas pasirinkimas?

Ir taip, ir ne. Pirmiausia teisingas galbūt dėl to, nes rimtos studijos. Ateityje ruošiuosi turėti savo verslą, todėl jau po 3 mėnesių labai patobulėjau ekonomikos srityje ir dabar esu daug labiau pasitikinti savo žiniomis, o dar priešaky laukia labai daug... Galbūt vienintelis dalykas tai, kad ekonomika nebuvo man labai įdomi sritis, dabar rinkčiausi marketingą. 

d

Pagal ERASMUS mainų programą buvai išvykusi į Korėją ir Australiją. Kokie įspūdžiai?

Korėjoje buvo lengva, galima tai vadini tipine ERASMUS išvyka. Ten buvo daug studentų iš įvairių šalių ir labai daug linksmybių, todėl mokslai buvo antraeilis dalykas. Australijoje buvo žymiai sunkiau negu Lietuvoje. Patekau į Melbourne universitetą, kuris yra geriausias Australijoje. Čia buvo sunkiau mokytis, nes tuo metu mano anglų kalbos žinios nebuvo tokios stiprios, o niekam nerūpėjo iš kur esi atvykęs, dėstytojai kalbėjo sudėtingais moksliniais terminais, kuriuos ne visi suprasdavo. Korėjoje dėstytojai suprasdavo, kad yra daug tarptautinių studentų, todėl dėstydavo paprastesniais, labiau suprantamais žodžiais.

 

6

 

Galbūt turi patarimų norintiems studijuoti užsienyje?

Tikrai žinau, kad Lietuvoje studijų kokybė yra labai nebloga. Lyginant Australiją su Olandija, tai galbūt Olandijoje tenka rimčiausiai mokytis. Galbūt taip yra todėl, kad mokausi magistratūros studijas, bet nemanau, kad Lietuva nusileidžia kitoms šalims. Galbūt Lietuvoje labiau vertinama kiekybė, o ne kokybė. Lietuvoje per semestrą mokaisi 6 ar 7 dalykus labiau paviršutiniškai, o Utrechto universitete per semestrą yra daugiausiai trys dalykai į kuriuos labiau gilinies ir tobulėji toje srityje. Siūlyčiau pabandyti bent mainams išvykti į užsienio šalį, nes tai labai praplėčia akiratį, įgauni daug naujos patirties, subręsti, nes visas gyvenimas priklauso nuo tavęs: ką pirksi, ką valgysi, ar eisi į paskaitas, ar ne... Taip pat labai „prasilaužia“ kalba, jeigu universitete mokaisi įvairias taisykles, tai čia gali pradėti naudoti kalbą, bandyti bendrauti su kitais užsieniečiais angliškai. Kadangi esantys mainuose studentai yra šiek tiek komunikabilesni, aktyvesni, yra labai įdomu su jais bendrauti, todėl čia susipažinau su žmonėmis, kuriais pasitikiu ir žinau, kad kilus problemai visada turėsiu į ką kreiptis.

Ačiū už pokalbį. 

Prancūzijoje gyvenusi lietuvė: tai ne meilės, o nuotykių šalis

Prancūzija, Lionas

Prancūzija pagauna ir niekada nepaleidžia. Šiai minčiai tikrai pritartų 21 metų Ermina Vilčinskaitė, pusę metų gyvenusi rytinėje Prancūzijos dalyje – Lione.

Po mokyklos Ermina labai norėjo studijuoti ispanų ir anglų kalbas, tačiau nepavykus įstoti į trokštamą specialybę pasirinko klasikinę (lotynų ir senovės graikų) filologiją. Tiesa, neilgai trukus pajautė, kad vis dėlto širdis krypsta kitur. Šiuo metu mergina Vilniaus universitete studijuoja prancūzų kalbą.

Studijos Norvegijoje – ne vien dėl žinių

Studijos užsienyje. Norvegija, nuotr. iš Urtės asm. archyvo

Pusę metų pagal mainų programą Norvegijoje, Voldos mieste, studijavusi Urtė Milkintaitė sutiko papasakoti apie tai, kodėl verta išbandyti mokslus svečioje šalyje ir palyginti, kuo skiriasi Lietuvos ir Norvegijos švietimo sistemos. Pasak Urtės, kuri prieš tai studijavo Klaipėdos universitete, sunku net įsivaizduoti, kaip žurnalistikos studijos gali skirtis skirtinguose regionuose.

Salamanka: studentiškų vakarėlių sostinė Ispanijoje

 

Salamanka, Ispanija

Aišku, kai kas pamini Ispaniją, visiškai natūralu, kad į galvą greičiau ateis Maljorkos paplūdimiai, Barselonos architektūra ar Madrido klubai. Visgi, ne vienai dešimčiai tūkstančių studentų iš viso pasaulio Ispanija liks visų pirma Salamanka – miestas Ispanijos centrinėje dalyje, Kastilijos ir Leono regione, kurį apibūdinti ispaniškai užtektų vieno žodžio: intenso. Man pačiai Salamankoje teko pagyventi vienerius akademinius metus. Ką galiu pasakyti? Uch. Intensyvu, tikrai.

Kriminalistikos studentė Roma: Nuliūdino tik nuolatinis ilgesys

Roma ZabityteDienos nepastebimai skrieja, o abiturientams lieka vis mažiau laiko pasiruošti brandos egzaminams ir apsispręsti, kuo būti ateityje, kuriuo keliu pasukti, kad vėliau netektų gailėtis... Tačiau abejonių ir klystkelių nei vienas mirtingasis negali išvengti. Belieka vadovautis taisykle: ,,Gyvenimas – tai loterija, neištraukęs bilieto, nesužinosi, ar jis buvo laimingas‘‘.

  1. Nauji
  2. Populiarūs
  3. Vertinami
Get Adobe Flash player